יום שישי, 13 באוגוסט 2010

מלחמת התאריכים


היה זה בתחילת שנת תרע"ד. חברת 'עזרה' היהודית-גרמנית, שהקימה מוסדות חינוך רבים בארץ התעתדה לפתוח בחיפה מוסד על תיכוני טכני ולידו בית ספר תיכוני עם מגמה טכנית. הנהלת החברה החליטה שלא לקבוע שפת הוראה מחייבת. החלטה שמשמעותה היתה ששפת ההוראה תהיה גרמנית. השיקולים היו ברורים – העברית שאך עתה החלה להתחדש לא נתפסה כשפה שאפשר ללמד בה מקצועות מדעיים, בנוסף היה קושי לאתר סגל הוראה דובר עברית.
ההחלטה זעזעה את הישוב העברי הצעיר והחל מאבק מאורגן נגד ההחלטה, מאבק שנודע בשם 'מלחמת השפות'. במסגרתו הושבתו בתי הספר של עזרה, התפטרו חברי הנהלה של 'עזרה' בארץ ועוד. לאחר מספר חודשים נכנעה הנהלת 'עזרה' ושפת הלימוד בטכניקום (שהפך לטכניון) היתה על טהרת העברית.

מסתבר שאפשר ללמד פיסיקה בעברית. היה זה ניצחון לדוברי העברית שהיו מזוהים עם התנועה הציונית ומפלגות הפועלים. כשהוקמה מספר שנים מאוחר יותר האוניברסיטה העברית – שפת ההוראה היתה עברית ללא שום ערעור.
תוצאות מאבק זה מורגשות עד היום. אמנם הפיסיקאים ושאר האקדמאים של האוניברסיטאות בארץ קוראים אנגלית ושפות אחרות ואף מפרסמים בהצלחה מאמרים בביטאונים חשובים בחו"ל בשפות זרות, אולם בארץ ההוראה וספרי הלימוד הם בעברית (יש אמנם חריג בולט והוא מכון ויצמן אשר יש בו כמות גודלה יחסית של תלמידים מחו"ל וכמו כן החלטה שערורייתית של הטכניון לגבי הוראת התואר השני במנהל עסקים).
מדהים, אפוא, להשוות ניצחון זה של השפה העברית, לכישלון המביש של התאריך העברי. אין שום סיבה להעדפה הגורפת של התאריך הגרגוריאני על פני זה העברי. הטיעון של 'כל העולם' לא עבד כשדובר על השפה העברית (ולמיטב ידיעתי 'כל העולם' לא מדבר עברית). הרי גופים רבים שעובדים מול גורמים בחו"ל יודעים היטב להתנהל במערכת מקבילה בתחום השפה כשהם כותבים מכתבים לחו"ל באנגלית ובארץ בעברית. אפילו המחשבים כבר התרגלו לתאריך העברי (במערכת ההפעלה windows מוטמע התאריך העברי, לצערי גוגל טרם הספיקה לעשות כן, גם אם יש תוסף נוח ל calendar שלה).
מבחינה לאומית – זהו כישלון אדיר. אין זה כישלון דתי, כמו שהשפה העברית איננה רק שפת התורה וההלכה, כך אין התאריך העברי. תאריך דתי בלבד (בודאי אם מעיינים בשמות החודשים).
ולא שהתאריך העברי נאלץ לסבול את התאריך הלועזי לידו, גרוע מזה – רבים מאזרחי המדינה כלל אינם יודעים את התאריך העברי ובודאי שאינם מתנהלים לפיו (מתי חוגגים יום הולדת ?). מי לא מכיר את השאלה המגוחכת 'מתי יוצא פסח השנה?' כשברור שהשואל לא מתכוון לשמוע את התשובה 'בט"ו בניסן – כמו בכל שנה'. נסו לכתוב תאריך עברי על ההמחאות שלכם ותתקלו בשאלות כגון 'זה חוקי?'. אמרו לי שפקידי הבנק לא אוהבים את ההמחאות הללו. מדוע ? כי לרוב, להם עצמם אין שליטה בתאריך העברי ולמחשב שלהם – על אחת כמה וכמה. כותב שורות אלו נכווה כשמספר מוזמנים למסיבת בר המצווה של בנו לא הגיעו מפני שלא הצליחו 'לפענח' נכונה את התאריך העברי על ההזמנה... ומתי בפעם האחרונה שמעתם בחדשות 'ראש ממשלת ישראל ייוועד עם נשיא ארה"ב בח' באלול' או 'נבחרת ישראל תתמודד עם נבחרת סלובניה בכ"ח בתשרי'?
מדינת ישראל אמנם הטמיעה את התאריך העברי בחלק מחוקיה (חוק הבחירות למשל, אם הן במועדן) ויש אפילו חוק המחייב לכתוב את התאריך העברי בכל מסמך רשמי ('חוק השימוש בתאריך העברי תשנ"ח) אולם במקרים שבהם ספר החוקים אינו מפרש תאריך עברי קובע חוק הפרשנות שהכוונה לתאריך הגרגוריאני.
טיעון אחד משמעותי יש כנגד התאריך העברי והוא מסורבלותו היחסית. אם פלוני נולד בה'תס"ח ונפטר בה'תקל"ד, בן כמה היה במותו ? אולם דבר זה ניתן לתיקון בקלות אם נעבור לשימוש במספרים. מסמך זה למשל נכתב ב 15/5/5770 (למו"ר הרב יעקב מדן יש שיטה נוחה קצת יותר שבה גם השנים נספרות מניסן).
היכן הוא אפוא גדוד מגיני התאריך העברי ? היכן הם הפטריוטים הציונים שיאבקו על השימוש בתאריך הלאומי במרחב האישי ועל טיהור המרחב הציבורי הישראלי מהתאריך הלועזי ? היכן הם המחוקקים שינכשו את ספר החוקים שלנו, הכתוב עברית, מהתאריכים הלא-עבריים בעליל ? מי יפעל כך שלפחות אלו מאיתנו שבכל זאת מעדיפים את התאריך העברי לא יאלצו לרשום בטפסים את התאריך הגרגוריאני ויוכלו לדרוש שחברת האשראי תחייב אותם בו' בכל חודש (עברי כמובן) ?
בינינו, מי לא היה רוצה משכורת 13 בכל שנה מעוברת ?
(פורסם במוסף 'שבת' של מקור ראשון)

אין תגובות: