יום ראשון, 14 באוגוסט 2016

"ויהי בונה עיר"

רבי שלמה אבן וירגה בספרו 'שבט יהודה' מביא אנקדוטה מענינת:
"שנת [ד'תת]קל"ב תפס הצורר אליציד הרב ר' אברהם בן דוד; ובשנת קל"ג נתפש השר והוגלה לקרקשונא לפני הרב" (עמ' 122)
עולה מתיאור זה כי בשנת 1173 שהה הראב"ד (זה מההגהות על הרמב"ם) בעיר קרקסון (Carcassonne) השוכנת בדרום צרפת וראה בנפילת שובהו בפני שר חזק ממנו. הראב"ד לא היה הראשון מגדולי ישראל שהגיעו ופעלו בעיר קטנה זו שבדרום צרפת, גם לא האחרון.

אולם לא עובדות אלו הן שעמדו בפני ממציא המשחקים קלאוס יורגן ורדה, כשהמציא את המשחק שהקנה לו תהילת עולם – קרקסון. מה שכנראה ששבה את ליבו, היה המבצר של העיר שהוא בן יותר מ 2000 שנה. למבצר חומה כפולה באורך של כ- 3 ק"מ (לשם השוואה חומת העיר העתיקה של ירושלים היא באורך של כ 4 ק"מ אבל היא דקה וחדשה יחסית). המבצר זכה למעמד של אתר מורשת עולמית לפני כשני עשורים.
קרקסון הוא משחק לוח לשנים עד חמישה שחקנים (יש הרחבות המגדילות את מספר השחקנים, ראו בהמשך) המבוסס על אריחים בגודל של כ 5 ס"מ על 5 ס"מ. האריחים מונחים זה ליד זה בידי המשחקים ויוצרים מפה מורכבת של הספר הימי ביניימי. גבולות האריחים חייבים להתאים אחד לשני. השחקנים מוצאים אריח אקראי מתוך הערמה (הנה אלמנט המזל) ומנסים לצרף אותו למפה. תוך כדי זה השחקנים יכולים להציב את אחד משבעת החיילים שלהם על אריח עיר, אריח דרך או אריח של מנזר (אצלנו קוראים לאריחים אלו בשם 'ישיבה' אבל הצלבון הקטן המתנוסס על המבנה מקשה לראות בזה גיור מוצלח) או ל'כבוש' טריטוריה עם אחד מהם. הניקוד מושג באמצעות השלמת ערים, דרכים ועוד. יש נקודות שמחולקות רק בסוף המשחק כך שחל כאן הכלל 'זה לא נגמר עד שזה לא נגמר'.
החוקים מאד מאד פשוטים והמשחק נחשב לאחד המשחקים הטובים לפתוח בהם את קרירת המשחק של ילדים. השחקנים נדרשים לתכנן את המשך הפעילות שלהם מתוך אי ידיעה חלקית של האריחים שיפלו בגורלם בהמשך. למה חלקי ? כי מי שלומד טוב את סוגי האריחים וכמותם (יש אריחים נפוצים יותר ויש פחות) יכול לדעת מה הסיכוי לקבל אריח. אבל גם בלי אסטרטגיה ארוכת טווח אפשר להנות ולנצח. המשחק נמשך כ 45 דקות ברוגע ומה שיפה הוא שבכל משחק מקבלים מפה שונה לגמרי !
המשחק זכה בפרסים (כולל ה'אוסקר' של עולם המשחקים), תורגם לשפות רבות, עובד למשחקי מחשב ובעבר אף נערכו תחרויות בינלאומית במשחק בו. מדדים שונים קובעים שזהו משחק פופולרי מאד, שני רק למתיישבים של קאטן.
הרחבות
ואם כבר שיחקנו שוב ושוב ונמאס לנו ? כאן באות הרחבות המשחק ומגוונות לנו את המשחק. הרעיון של הרחבת משחק אינו ייחודי לקרקסון אולם מספר ההרחבות למשחק  הוא מהיותר גדולים. למשחק יש כ-10 הרחבות גדולות וכ-20 מיני-הרחבות (יש גם כתריסר משחקים המבוססים על אותו עקרון אולם שם מדובר על משחקים שונים). כל הרחבה כוללת אריחים חדשים או שינוי קטן אחר שמוסיף למשחק ענין וזמן. הבעיה היא שרוב ההרחבות גם מסבכות קצת את הכללים. משחק עם כל ההרחבות יכול להאריך את המשחק פי שנים או יותר (לא ניסיתי). אולם איילה וקוץ בה. ההרחבות אינן זולות !
שימו לב. לי יש את הגרסה באנגלית שהגיעה עם מיני הרחבה אחת בפנים (נהר). השמועה אומרת שבגרסה העברית יש כללים קצת אחרים
אתר המשחק בהוצאה האמריקאית 
אתרהמשחק בהוצאה העברית  
הוראות המשחק באנגלית (אלו ההוראות שאיתן אנחנו משחקים)
סקירה חביבה ויותר מפורטת על המשחק

[פורסם בגושארבע]
[פורסם בכיפה]


אין תגובות: