יום ראשון, 1 בדצמבר 2019

מסוכן להיות מתמטיקאי


אם חלמתם על קרירה של מתמטיקאי בהנחה שתבלו את חייכם בשלווה ונחת, רק אתם, נייר ועט, כדאי לחשוב שוב. יש מי ששילם בחייו על עיסוקו המתמטי. הטור הזה לא מיועד לאנשים עם לב חלש.

ארכימדס
מי לא שמע על ארכימדס? אתם בטח זוכרים אותו מהסיפור המפורסם שבו גילה, תוך כדי טבילה באמבטיה במרחץ הציבורי, את הדרך לחשב את נפחו של כתרו של מלך העיר (שחשד שהאומן שיצא את הכתר, גנב חלק מהזהב של הכתר) ומרוב התלהבות יצא מהמרחץ עירום כשהוא צועק Ερηκα  ('מצאתי' ביוונית). אבל הגאון הזה, יליד העיר סירקוזה שבסיציליה, הוא אביהן של המון המצאות הנדסיות ותגליות מתמטיות נוספות. הוא הקדים את זמנו (הוא חי במאה השלישית לפני הספירה, זמנם של הזוגות בארץ) בהרבה וערך חישובים שרק אחרי מאות שנים הצליח העולם לשחזר.
הרומאים, בפיקודו של המצביא מרקלוס, ניסו לכבוש את העיר במשך זמן רב, אך המצאותיו של ארכימדס עיכבו אותם. כשנכבשה לבסוף העיר, הגיע אחד החיילים אל ארכימדס שהיה שקוע בפתרון בעיה גיאומטרית ששרטט על החול שלפניו. ארכימדס קרא לחייל 'אל תמחק את המעגלים שלי', אך זה האחרון הניף את חרבו והרג אותו. אולי אם היה סתם פנסיונר, הוא היה נשאר חי.
היפטאיה
גורלה של המתמטיקאית היוונית-מצרית, ילידת אלכסנדריה, היפטאיה לא שפר עליה. בזמנה, המאה הרביעית לספירה, היתה אלכסנדריה מקום מאבק בין הפגאניות והנצרות (וגם היהודים היו מעורבים). היפטאיה היתה פגאנית, סרבה להינשא והעדיפה ללמד פילוסופיה ומתמטיקה. הנוצרים, בהנהגת הבישוף של אלכסנדריה, נאבקו לבער את הפגאניות מהעיר ולא בחלו באמצעים. היפטאיה היתה יעד להתקפות עקב אמונתה, מגדרה ועיסוקה. היא הוצאה להורג בידי המון נוצרי זועם. אולי אם היתה נשארת לבשל במטבח, היא היתה נשארת בחיים.
רנה דקראט
הפילוסוף והמתמטיקאי הצרפתי (זה מ'אני חושב משמע אני קיים')  היה כבר בשנות ה50 לחייו, אדם ידוע, מופרסם ומוערך בכל אירופה כאשר התפתה להזמנתה של כריסטינה, המלכה הצעירה והנמרצת של שוודיה, להקים בשוודיה אקדמיה חדשה למדעים ולתת לה שיעורים פרטיים. המלכה, שנודעה בחייה הספרטניים, קבעה את השיעורים לשעה חמש בבוקר (!) בחדר לא מחומם (!!) בטירתה. דקראט לא שרד יותר מחמישה מפגשים כאלו, לקה בדלקת ריאות ונפטר. אם היה ממשיך ללמד צרפתים, הוא היה נשאר חי.
אווריסט גלואה
גלואה, שם שכל סטודנט למתמטיקה מכיר, נולד בצרפת בתחילת המאה הי"ט. היו אלו זמנים של מהפכות בצרפת וגלואה הצעיר, שהספיק לפרסם כמה מאמרים חשובים עוד בטרם הגיע לגיל 20, היה כנראה שותף לרעיונות מהפכניים אלו. אולם בעוד שגדולי המתמטיקאים בדורו העריכו מאד את עבודתו, לא הצליח גלואה להתקבל לאקדמיות המובחרות של צרפת. בגיל 20, הוזמן גלואה לדו קרב. עד היום לא ברור מה היתה הסיבה להזמנה זו, ההשערה המקובלת מדברת על מעורבותה של נערה. האגדה מספרת כי גלואה שחש כי לא יצא חי מהדו קרב שנכפה עליו, בילה את הלילה שלפני הקרב בהעלאת רעיונתיו המתמטיים על הכתב. למחרת, אולי בשל העייפות, נפגע גלואה ומת מאבדן דם. אולי אם היה ישן טוב, היה קולע ראשון. 
רמנוג'אן סריניוואסה
גאון מתמטי זה, נולד בסוף המאה הי"ט למשפחה טמילית (הודו) קשת יום. בגיל צעיר הוא פיתח בעצמו רעיונות מתמטיים, אך רעיונותיו א זכו להכרה עד שמאמר שלו התגלגל לידיו של אחד מגדולי המתמטיקאים של בריטניה. הלה הזמין אותו לעבור לבריטניה שם הוכרה גאונותו. אולם מעבר זה היה קשה מדי לגופו של רמנוג'אן (שהיה חולני ממילא), הוא חלה בשחפת, חזר להודו ושם נפטר בגיל 32. אולי אם היה נשאר מנהל חשבונות אלמוני הוא היה חי יותר זמן.

אז האם אכן העיסוק במתמטיקה מסוכן?

(פורסם בגוש ארבע)
אין תגובות: