יום ראשון, 3 באפריל 2011

עופרת יצוקה דור 2.0 ?

מטר הקאסמים, הפצמ"רים ואפילו טילי הגראד על באר שבע גרמו לזעזוע מה בציבור שהתרגל לשקט היחסי בזמן האחרון. הפרשנים, הפוליטיקאים, תושבי הדרום מדברים בבטחה על מבצע 'עופרת יצוקה' חוזר. יש מחלוקת לגבי התזמון המדויק.
האמנם מבצע כזה נחוץ ? מה יהיו יעדיו של מבצע כזה ? מה יהיה מחירו של מבצע שכזה ומה תהינה התוצאות הצפויות ?
כמה קל להפיק לקחים פשוטים ממבצע 'עופרת יצוקה' הקודם. 
למרבה הצער מבצע כזה יעלה בחיי אדם, אולי לא כמו שצופים חוזי השחורות, אבל יש להצטער על כל נפש מישראל. יש להניח שהחמאס לא שקט על שמריו והפיק אף הוא את לקחיו והמבצע הבא יתקל ביותר קשיים.
מבצע כזה שוב יגרום נזק גדול לתשתיות של האוכלוסיה הערבית ויגרום סבל גדול גם לערבים חפים מפשע, יגרור תגובות בינלאומיות נזעמות וגם בישראל יעורר מחלוקת.
יש להניח שלא יתאפשר לצה"ל באמת למוטט את שלטון החמאס ואף אם כן - מי יחליף אותו ? שליחיו של אבו מאזן, המנהיג הרופס מראמללה ? זה רק יתן לתומכי החמאס הזדמנות טובה עוד יותר לנסות ולשחזר את המהומות ה'עממיות' מהארצות השכנות. הזעם כמובן יופנה כלפי ישראל. בכל מקרה מבצע כזה רק יקנה לישראל הפוגת מה בטרור ולא ישאיר אותה עם שום הישג.

יש דרך אלטרנטיבית.
אם בסוף המבצע יתברר לערבים שהם איבדו נכס של ממש וגם ידעו שהוא אבד בשל הטרור שמפעילים מנהיגים, אולי הלחץ יופנה לכתובת הנכונה. אולי, רק אולי, תתחיל לנבוט ההבנה שלתמיכה האיראנית יש מחיר כואב כאן ועכשיו.
לשם כך יש להפנות את  המבצע לכיבוש מחדש של צפון רצועת עזה, השטח שבו אין ישובים ערביים, השטח שבו היו הישובים שלנו דוגית, אלי סיני וניסנית. לאחר כיבוש השטח וטיהורו ממלכודות החמאס, אפשר יהיה לספח את השטח, להקים מחדש את הישובים ולהצהיר קבל עם ועולם שהשטח הזה, נטול הערבים, סופח למדינת ישראל כתגובה על ההתנהלות של ממשלת החמאס נתמכת איראן. יש להבהיר לערבים (ולעולם) שכל עוד הערבים אינם מוכנים למו"מ ולפשרה ופונים לדרך של טרור בתמיכת מדינות טרור כמו איראן, אלו יהיו המחירים שיגבו מהם (אפשר ורצוי לרמוז על היעד הבא).
נכון, אי אפשר לחזות בצורה ברורה את תגובת הערבים. למעשה יש להניח שזעמם ישתלח, הן בגינויים מילוליים, הן בהפעלת לחץ בינלאומי וכמובן גם בטרור. אולם אם תדע ממשלת ישראל שלא להתקפל ותוך הבהרה שזו מדיניות התגובה הבלתי אלימה שלה, אולי תתרחש תפנית. וגם אם לא, לפחות הרווחנו משהו.


אין תגובות: