יום חמישי, 14 באפריל 2011

פסח בא ?


פסח בפתח ואחינו האשכנזים – במתח. מי לא מכיר את האמרה האשכנזית הידועה 'כל שאכל משהו שאינו פסח (עוף), מצה (כפשוטה) ומרור (תפוחי אדמה) בטח אכל חמץ'... על מנת לגוון את שולחן החג של חלק נכבד מעמנו, החלק שלא אוכל אורז וקטניות בפסח (כאילו שבשאר ימות השנה, בולסים האשכנזים קיטניות לרוב...) נבחר המתכון שיובא מיד.
אבל עוד לפני זה נדרשת כאן איזו הבהרה. בשבוע שעבר נישאה קרובתי ר' (שונאת גבינות העיזים, למרבה האירוניה היתה חתונתה חלבית למהדרין, אם יש להניח שהקיטרר לא השקיע בגבינות עיזים יקרות...). בחתונתה פגשתי את קרובי א' (לא ! לא הא' מהפעם הקודמת...) שסיפר לי עד כמה נהנה לקרוא את מתכון עוגיות חמאת הבוטנים. כעסתי. מה זאת אומרת 'נהנתי לקרוא' למה לא עשית את המתכון ? א' טען שלאשתו לא היה זמן. עכשיו ממש התעצבנתי, כאילו, מה הקשר ? למה הוא לא יכול היה לעשות את המתכון ? אני הרי מקפיד על מתכונים שגם גברים נבערים מסוגלים להכין.
קוראים יקרים (הקוראות מתבקשות לדלג לפסקה הבאה) ערב חג החירות עלינו להבין שהתגובה הנכונה לזן התוקפני של הפמיניזם איננה התגוננות עקרה אלא מתקפת נגד הישר למעוזי ה'אויב'. ומה נחשב למעוזן של הנשים יותר מאשר המטבח ? אני מפציר בכל הקוראים לא להישאר פסיביים ולבצע את המתכון שלהלן, באמת שהוא קל.
את המתכון הבא קיבלתי מקרובתי ג' (לא כולם א' כבר אמרתי לכם) וניכר בו מוצאה האמריקאי.
  • 800 גר ברוקולי. ירק זה ממשפחת המצליבים הוא בריא בטירוף (ואין לי שום כוונה להכנס כאן לסוגית התולעים וכיצד מתגברים עליהם, מי שרוצה יקנה מחברה נטולת תולעים, מי שרוצה לסמוך על הרב ויטמן יקנה סנפרוסט, מי שסומך על הרב ויא שיעבור להודעה הבאה...). מפרקים את הקלח, מסירים את העלים הקטנים ומבשלים במים עד שיתרכך, מסננים (את המים מומלץ לשים במרק חבל על כל ויטמין), חותכים דק ושמים בקערה. למען האמת אפשר לעשות את המתכון עם כרובית (בעיתית לא פחות בהיבט התולעי של הדבר) אבל אני אישית מעדיף לפשטידה זו את גרסת הברוקולי.
  • מוסיפים חצי כוס מיונז (אני מעדיף את הגרסאות מעוטות הקלוריות, אבל בפסח זו בעיה. למען האמת פסח זו הזדמנות להכין מיונז ביתי).
  • ארבע ביצים טרופות.
  • מיכל של שמנת מתוקה (אם רוצים גרסת פרווה אפשר לשים קצפת צמחית, אלא שזו הכשרה לאשכנזים היא רעל של ממש ועתירה בשומנים רווים, שמן דקלים וכיוצ"ב – שומר נפשו ירחק).
  • שלש ארבע כפות קמח מצה (אופס. ברגע זה נפרדנו מחברינו המקפידים על 'שרויה', חכו רגע ! אפשר להחליף בקמח תפוחי אדמה ! הגרסה טובה גם לחולי צליאק) וחצי שקית אבקת אפיה.
  • תבלינים.  לפי הטעם. במקור כתוב להוסיף שתי כפות אבקת מרק בצל. אני לא מחזיק אבקות מרק (הרגילות מכילות המון מלח ולרוב גם MSG), אבל קצת פלפל לבן ואבקת בצל יכול להתאים.
מערבבים הכל יחד, שמים בתבנית ואופים בחום בינוני לכשעה.
מומלץ להגשה עם מרק ירקות (נטול תפוחי אדמה), דג וסלט ירקות טרי. סעודת פסח בלי בשר, מצה ותפוחי אדמה. מה רע ?
חג שמח וכשר !

(פורסם בגושארבע)

אין תגובות: