יום שלישי, 28 באוגוסט 2012

מדוע להתפקד ?


מפקד הציונות הדתית, הבית היהודי-מפד"ל מתקרב לקיצו. רבבות התפקדו ועדין יש התוהים – 'למה לי להתפקד?'.
ראשית אומר שלדעתי ראוי לכל אזרח להתפקד למפלגה שאליה הוא קרוב. יש בזה אמירה של תמיכה מתמדת ברעיון, סוג של השתתפות אזרחית מינימאלית. כמובן מדובר במפלגות שבכלל אפשר להתפקד אליהן ושיש להתפקדות אליה משמעות (אחרת אפשר סתם לתרום למפלגה). לכן מי שמחזיק בדעה הקרובה לרעיון החילוני- אזרחי – ליברלי של הליכוד, או לסוציאליזם החילוני – שמאלני של העבודה, שיתפקד למפלגות אלו.
אבל מאמרי זה מופנה למי שעמדתו המדינית והחברתית גזורה מתפיסת עולמו הדתית, או למצער שעמדה זו של ציונות דתית מדברת אליו גם מבלי שהוא עצמו מדקדק בקלה כחמורה. לכם אני מציע להתפקד במפקד הציונות הדתית www.mifkad.org.il מן הסיבות הבאות:
א.      כמו שכתבתי לעיל, התפקדות כזו הינה הצהרה פומבית על הזדהות עם ערכי הציונות הדתית. עם ישראל, בארץ ישראל על פי תורת ישראל במדינת ישראל. זו הצהרה על האמונה בכך שלתורה ולמסורת ישראל יש מה לומר בכל הקשור להנהגת המדינה מנושאי חברה ורווחה, עבור בנושאי חוץ ובטחון וגם בנושאי איכות סביבה.
ב.      התפקדות רחבה גם נותנת כח לנציגות שתבחר. אינו דומה מנהיג מפלגה שיש לה 50,000 מתפקדים למנהיג של 5,000 מתפקדים.
ג.        גם בטרם תגיע העת של הציונות הדתית להנהיג את המדינה גודלה של התנועה מהווה סוג של ממד להתייחסות שאר המגזרים אליה. 
ד.      התפקדות מעניקה למתפקד יכולת השפעה על זהותם של נבחרי התנועה – יושב הראש, המועמדים לכנסת, חברי ועידת המפלגה ובמקומות שיש בהם סניף – גם חברי מועצת הסניף. בחירה זו אמורה לשקף את מגוון הדעות בציונות הדתית.
ה.      התפקדות מחזקת את הקבוצה שחבירה מחזיקים בדעה הדומה לשלך. מדוע להפקיר את הזירה לקבוצות אחרות? אמנם גם להם מגיע ייצוג, אבל רצוי שההתפקדות תשקף את המגוון הקיים בלי הטיה לכיוון זה או אחר.


שו"ת התפקדות – שאלות אופיניות
  1. 'אני לא רוצה להתעסק עם הפוליטיקה, כולם שם מושחתים'
 זו גוזמה לומר ש'כולם מושחתים'. אבל גם אם כן, זה קורה מפני שאנשים טובים כמוך מדירים רגליהם מהפוליטיקה. הגיע הזמן להחזיר את הפוליטיקה לידי אנשים כלבבך, לא ?
  1. 'אני לא מסכים לגמרי עם סדר היום של המפד"ל'     
אי אפשר למצוא מפלגה שאתה מזדהה איתה ב 100%. אפילו אם תקימו מפלגה חדשה, ברגע שיצטרף עוד חבר – כבר סדר היום לא יהיה בדיוק מה שרציתם. השאלה היא עד כמה יש זהות רעיונית ומעשית בין מה שאתם חושבים ובין המפלגה. המפד"ל היא מפלגה ציונית דתית, כלומר שעמדתה נגזרת מתוך השקפת עולם דתית. המפלגה נוטה לימין המדיני ולשמאל החברתי (מה שנקרא 'סוציאל-דמוקרטיה'), מחשיבה מאד את העיסוק בחינוך (של כל המגזרים) ואת הצביון היהודי של המדינה.
  1. 'למה המפקד הוא רק של המפד"ל? מה עם האחדות ?'
המפקד הוא של כלל הציונות הדתית. נעשו ניסיונות לשתף גם את תקומה בצורה מסודרת במפקד (בשיטות שונות ומגוונות), אך הם לא צלחו בשל ההתנגדות העקרונית של מנהיגי תקומה לשיתוף הציבור בבחירת ההנהגה. יש לשער שבסופו של יום ירוצו שתי המפלגות (ואולי גורמים נוספים) ברשימה משותפת אשר תורכב בהסכמה משותפת של המפלגות. בכל אופן, נציגי המפד"ל יהיו אלו שאתם תבחרו!
יש לציין שעד כה התפקדו במפקד פעילים של תקומה וגם כאלו שפרשו מהליכוד וממפלגות אחרות. 
  1. 'נו, אז אם בסוף ישריינו מקום לאנשי תקומה, יוצא אפוא שבחרתי רק חלק מהרשימה לכנסת?'
ממה נפשך, לו היו אנשי תקומה מתפקדים וגם רצים, נציגיהם היו מקבלים ממילא מקום ברשימה. אז בהסכם עתידי הם יקבלו את המקומות הללו בשיטה אחרת. דרך אגב, כל הסכם עתידי כזה יבוא לאישור מרכז המפלגה, אתה תבחר את נציגיך למרכז ובכך תוכל להשפיע גם על אותו הסכם עתידי..
  1. 'אכן התפקדתי בעבר לליכוד, האם אפשר להתפקד גם למפד"ל ?'
חוק המדינה אוסר על התפקדות כפולה. לכן עליך קודם כל לפרוש מהמפלגה בה היית חבר עד כה (על ידי משלוח פקס או מכתב הן לאותה מפלגה והן לרשם המפלגות) ורק אז להתפקד.  
  1. 'מה הסיפור הזה של שיריונים שבוטלו?'
תקנון המפלגה קובע הבטחת ייצוג לצעירים ונשים בכל אחד ממוסדות המפלגה בשיעור של 20% לנשים ו 20% לצעירים מתחת לגיל 40. במידה ולא ייבחרו נשים וצעירים במקומות ריאליים ישנו מנגנון להקפצת מועמדים. ברשימה לכנסת מדובר על מקומות 4 ו 8 לאישה ומקומות 5 ו 10 לצעיר. בועידה ובמועצת סניף אין חשיבות למיקום בתוך הרשימה.
התקנון המקורי לא התייחס למקרה של אישה צעירה, אבל הוחלט שאישה כזו תחשב גם צעירה לצורך הבדיקה אם הרשימה עומדת בעקרון הבטחת הייצוג.
שורה תחתונה – השריונים תקפים.
  1. 'אין לי שמץ של מושג מי המתמודדים על התפקידים במפלגה...'
אל דאגה, עוד מעט מסתיימת ההרשמה והמועמדים כבר ידאגו שתכירו אותם. בכל אופן צרפנו למטה נספח עם רשימת המתמודדים, תוכלו לחפש אודותיהם בגוגל או להזמין אותם לחוג בית בשכונה/ישוב שלכם.  
  1. 'אני מתחבט במי לבחור....'
בזה לא נוכל לעזור לכם, זוהי ההחלטה האישית שלכם.   
  


נספח: שמות מועמדים (רשימה לא רשמית! נכון לרגע כתיבת המאמר)
על תפקיד היו"ר מתמודדים שלשה (סדר א"ב):
א.      השר פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ
ב.      חבר הכנסת זבולון אורלב
ג.        מר נפתלי בנט

על מקום ברשימה לכנסת מתמודדים (סדר א"ב)
א.      אבי וורצמן
ב.      אורי אורבך
ג.        איילת שקד
ד.      גילה פינקלשטין
ה.      ג'רמי גימפל
ו.        דורון דנינו
ז.       יוני שטבון
ח.      מרדכי יוגב
ט.      ניסן סלומיאנסקי
י.        נפתלי בנט
יא.   עמיעד טאוב
יב.    שולי מועלם-רפאלי

אין תגובות: